Narzędzia i maszyny

Maszyna wytrzymałościowa – przegląd rozwiązań

Maszyna wytrzymałościowa jest specjalnym rodzajem urządzenia, które umożliwia przetestowanie realnej odporności badanego materiału. Surowiec ten obejmuje najczęściej beton, ale nie tylko – do innych surowców zalicza się również elementy drewniane, metale oraz tworzywa sztuczne. Tak profesjonalny sprzęt jest dzisiaj niezastąpionym wsparciem w sektorze budowlanym, zapewniając bezpieczeństwo samej konstrukcji oraz jej zgodność z wymaganiami technicznymi danego projektu. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najważniejsze modele sprawdzonych maszyn wytrzymałościowych!

Maszyny wytrzymałościowe – podstawowe informacje

Informacje przytoczone na wstępie zdradzają już, że wydajna maszyna wytrzymałościowa pozwala na bardzo precyzyjne, a jednocześnie optymalne i sprawne określenie stopnia solidności określonego surowca. Wynik realizowanych analiz warunkuje bowiem ergonomię, funkcjonalność oraz poczucie bezpieczeństwa wszystkich finalnych użytkowników powstającej konstrukcji.

Właśnie dlatego przeprowadzane eksperymenty nie ograniczają się tylko do ściskania próbek, ale również ich rozciągania lub zginania. Doświadczone zespoły badawcze są odpowiedzialne również za realizację naprężeń, a co najważniejsze – gromadzenie wartościowych wniosków oraz raportów. Aby zapewnić kompleksowy zakres oceny, konieczne jest zbudowanie wydajnego zaplecza technologicznego. Jakie maszyny wytrzymałościowe powinny znaleźć się w tym zestawie?

Rodzaje maszyn wytrzymałościowych

Oferta dostępna w serwisie viateco.eu doskonale obrazuje zakres najważniejszych urządzeń. Warto podkreślić, że każde urządzenie posiada indywidualną specyfikację oraz właściwości, pokrywając konkretny obszar badania. Wybór właściwego instrumentu zależy zatem od warunków pracy oraz potrzeb i wymagań przyszłych operatorów.

Maszyny wytrzymałościowe ALPHA

Pierwsza kategoria produktów dedykowana jest serii ALPHA, czyli maszyn wytrzymałościowych do badań na ściskanie. Na szczególną uwagę zasługuje zgodność urządzenia z niezwykle restrykcyjnymi wymogami 1 klasy dokładności według normy ISO 7500-1.

Maszyny wytrzymałościowe typu ALPHA zapewniają sporą wszechstronność zastosowania, obejmując niemal wszystkie rodzaje materiałów budowlanych – kostkę brukową, kręgi betonowe, płyty, krawężniki, ale również kostki, cylindry, belki, rdzenie odwiertów, elementy z kamienia naturalnego, a nawet materiały ogniotrwałe. Co więcej, urządzenia te mogą być wyposażone w dodatkowe akcesoria, pozwalając na realizację pomiarów modułu Younga.

Z uwagi na ogromną elastyczność urządzenia, inwestycja w model ALPHA eliminuje konieczność zakupu dodatkowych narzędzi. Wystarczy bowiem wybrać serię, która najlepiej wpasowuje się w potrzeby użytkowników. Bez względu na ostateczny wybór typu, maszyny wytrzymałościowe są zintegrowane z nowoczesnym oprogramowaniem PROTEUS. Dzięki temu wszystkie informacje zbierane są w jednej aplikacji, która umożliwia również zdalne sterowanie samym urządzeniem!

Maszyny wytrzymałościowe BETA

Kolejny model dedykowany jest serii BETA, która wyróżnia się zwartą konstrukcją o 4 kolumnach. Urządzenie przeznaczone jest do wykonywania badań betonów na ściskanie, zgodnie z normami EN 12390-4, ASTM C39 oraz BS 1610.

Producent zadbał o kilka wariantów tak, aby dopasować zakup do osobistych potrzeb klienta. Model BETA może zatem osiągać pomiary o zakresie 2000 kN lub 3000 kN i być obsługiwany w sposób automatyczny oraz ręczny. Dodatkowo, wszystkie warianty posiadają zainstalowaną przegubowo płytę górną w wydaniu specjalnym, z uwzględnieniem normy EN 12390-4A.

Maszyny wytrzymałościowe DELTA

W tym przypadku użytkownik otrzymuje specjalistyczne urządzenie do testów na zginanie. Sprzęt wyposażony jest w 2, 3 lub nawet 4 kolumny i wykazuje pełną zgodność z normami ISO 7500-1 w pierwszej klasie pomiarowej.

Ogromna wielofunkcyjność produktu wynika z opcji doboru wielkości przestrzeni badawczej, a także samego zakresu pomiarowego oraz przeniesienia siły na podstawie trzech lub czterech punktów. Urządzenie sprawdzi się podczas obsługi wszelkiego rodzaju mas tynkarskich, dachówek ceramicznych, belek, płyt oraz krawężników betonowych, a także wielu innych surowców. Maszyny wytrzymałościowe z serii DELTA bazują na 4 typach aparatury – DELTA 3, DELTA 4, DELTA 5 oraz DELTA 6.

Maszyny wytrzymałościowe MEGA

Maszyny z rodziny MEGA cechują się kombinowanym formatem działania. W praktyce oznacza to, że urządzenie posiada 2 odrębne ramy pomiarowe, zwiększając potencjał laboratoryjny. Warto jednak podkreślić, że mechanizm działania opiera się o wspólny zespół napędowo-sterujący, co ułatwia obsługę, a jednocześnie gwarantuje pełną niezawodność analiz.

Maszyny wytrzymałościowe typu MEGA są rozwiązaniem dla klientów, którzy poszukują uniwersalnego narzędzia. Aparatura umożliwia spersonalizowany dobór parametrów składowych, co przekłada się na nieograniczone zasoby badawcze. Specjaliści są w stanie zrealizować testy w kontekście ściskania, zginania, a nawet rozciągania, niezależnie od wybranego materiału lub jego wymiarów oraz kształtów. Dla jeszcze lepszego dostosowania sprzętu, seria MEGA posiada aż 6 unikalnych wariantów produktu!

Maszyny wytrzymałościowe SIGMA

Finalna propozycja to specjalny portal testowy, przeznaczony do testowania próbek o niestandardowych wymiarach, w tym betonowych rur, kręgów lub elementów z tworzywa sztucznego. Maszyna sygnowane znakiem SIGMA kontrolowana jest za pomocą odseparowanej szafy napędowo-sterującej AS, gwarantując bezpieczeństwo podczas realizacji badań wierzchołkowych lub testów na podstawie wyznaczonych efektów – pęknięć, osiągania pułapu siły nominalnej lub całkowitego zniszczenia próbki!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *