Budowa i remont

Jakie rodzaje obiektów może wybudować producent hal stalowych?

Mnogość zastosowań hal stalowych może być zaskakująca. O ile przyzwyczailiśmy się do stalowych obiektów magazynowych, o tyle nadal dziwi nas widok hal handlowych czy hal widowiskowo-sportowych budowanych ze stali. Dlaczego inwestorzy decydują się na wybór tej technologii zamiast tradycyjnej? Głównie ze względu na stosunkowo niskie koszty, szybkie tempo realizacji inwestycji oraz możliwość łatwej rozbudowy obiektów w przyszłości. Jakie rodzaje hal stalowych budują generalni wykonawcy?

Obiekty stalowe istnieją i powstają w wielu lokalizacjach – można je zobaczyć zarówno na obrzeżach, jak i w centrach miast, w pobliżu istotnych węzłów komunikacyjnych czy przy drogach szybkiego ruchu. Mają różne wymiary, rodzaje konstrukcji i obudów, ale łączy je m.in. wysoka odporność na warunki atmosferyczne, bezawaryjna eksploatacja, bezpieczeństwo użytkowania, estetyka konstrukcji oraz znaczna izolacyjność akustyczna i cieplna. Każdy producent hal stalowych robi bowiem wszystko, żeby spełnić rosnące oczekiwania klientów i zapewnić im dostęp do najlepszych rozwiązań.

Jakie hale stalowe buduje się obecnie?

Hale stalowe – podział ze względu na przeznaczenie

Jeśli weźmiemy pod uwagę przeznaczenie, mówimy o:

 • halach produkcyjnych,
 • halach magazynowych,
 • halach produkcyjno-magazynowych,
 • halach handlowych i handlowo-usługowych,
 • halach logistycznych,
 • halach widowiskowo-sportowych,
 • chłodniach i mroźniach,
 • sortowniach,
 • halach inwentarskich,
 • garażach i hangarach,
 • sortowniach odpadów itp.

Hale stalowe mogą mieć jeden lub dwa poziomy, różną powierzchnię – nawet do kilkuset tysięcy metrów kwadratowych i dostosowane rozwiązania z zakresu obudowy ścian oraz dachów. Są wyposażane w doki załadowcze, bramy, drzwi, świetliki dachowe i okna spełniające najwyższe standardy, a także w liczne instalacje wpływające na komfort ich użytkowania. Zazwyczaj mają również możliwość rozbudowy lub przebudowy w przyszłości – o ile zaplanowano to na etapie projektowania obiektu oraz opcjonalnie wydzielone strefy biurowe albo socjalno-biurowe, jeśli inwestor tego potrzebuje.

Jak dobrać najkorzystniejsze rozwiązania do swojej inwestycji? Najlepiej zdać się na pomoc profesjonalistów. Doświadczony generalny wykonawca hal stalowych taki jak np. firma Commercecon (https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-stalowe/) zadba zarówno o trwałość obiektu, jak i o optymalizację kosztów jego realizacji.

hale stalowe

Hale stalowe – podział ze względu na typ konstrukcji

Hale stalowe dzielimy również ze względu na typ konstrukcji, wyróżniając klasyczne hale stalowe i hale hybrydowe. Klasyczne hale stalowe budowane są wyłącznie z wykorzystaniem elementów stalowych, zaś hale hybrydowe łączą elementy stalowe z żelbetowymi. Z żelbetu, czyli betonu wzmacnianego zbrojeniem wykonuje się słupy tworzące szkielet odporny na korozję, ogień, obciążenia natury użytkowej oraz środowiskowej.

Ze względu m.in. na konieczność spełnienia rygorystycznych norm przeciwpożarowych, konstrukcji hybrydowych używa się do budowy hal dla inwestorów działających w branżach takich jak meblarska, włókiennicza, chemiczna i związana z przetwórstwem tworzyw sztucznych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *